Title Image

Blog

GLUTATHIONI

Glutathione prodhohet natyrshëm në trupin tonë. Rekomandohet mbajtja e niveleve të larta të glutationit për aktivizimin e metabolizmit të mëlçisë, rregullimin e sistemit imunitar, kontrollin e inflamacionit dhe riparimin e ADN-së.

 Është gjithashtu një antioksidant. Substancat toksike neutralizohen nga antioksidantët dhe parandalohen sëmundjet kronike si ato autoimune dhe kanceroze. Është efektiv në parandalimin e kancerit, demencës, sëmundjeve kardiovaskulare, plakjes dhe shumë sëmundjeve të tjera kronike.

Ekspozimi ditor ndaj substancave toksike bën që sasi të mëdha të glutationit të përdoren për nxjerrjen e substancave toksike. Këto artikuj janë;

• Kequshqyerja (mungesa e vitaminave-mineraleve, mungesa e antioksidantëve)

• Metalet e rënda (merkur, plumb, bakër, kadmium, etj.)

• Ëmbëlsues artificialë (aspartame)

• Alkoli

• Produktet e pastrimit të shtëpisë (zbardhues, detergjent, etj.)

• Produktet e kuzhinës (të konservuara, veshjet e tiganëve që nuk ngjiten, enët plastike, etj.)

• Stresi kronik, depresioni

• Shtypja e çlirimit të melatoninës (ekspozimi ndaj dritës gjatë gjumit të natës)

• Ushtrimet fizike ekstreme

• Qetesuesit e  dhimbjeve, ilaçe antipiretike (paracetamol) 

Ushqimet që rrisin nivelet e glutathione

Ushqime të pasura me squfur (squfur)

Konsumoni ushqime të grupit allium si qepë, hudhra, preshi, perime me gjethe jeshile si lakra, lakra e zezë, lakra brukseli, brokoli, lulelakër, rrepkë, lakërishte. Konsumimi i këtyre perimeve duke i grirë sa më shumë që të jetë e mundur rrit aktivitetin e enzimës së glutationit. Konsumi i tyre i papërpunuar ndihmon për të përfituar sa më shumë.

Ushqimet e pasura me selen

Mbështesin prodhimin e glutationit. Peshqit e detit , arrat braziliane, sardelet, vezët, mishi i pulës, mishi i gjelit të detit, të brendshmet janë të pasura me selen.

Magnezi

Është i rëndësishëm për sintezën e glutationit. Marrja ditore e rekomanduar është 500-700 mg. Spinaqi, kungull i njomë, fasulet, peshku, bajamet, arrat, kikirikët, farat e kungullit janë ushqime me përmbajtje të lartë magnezi.

Vitaminat e grupit B

Folat, B6, B12, vitaminat e biotinës janë të dobishme në largimin e substancave që mund të jenë të dëmshme për trupin. Spinaqi, majdanozi, bizele, thjerrëzat, avokado, shpargu dhe mëlçia janë të pasura me këto mikroelemente.

Vitamina B2 ndihmon në rimbushjen e glutationit. Burimi më i mirë janë perimet me gjethe jeshile, mishi i kuq, mishi i bardhë, vezët, peshku i detit.

Zinku

Mungesa e tij, shkakton pakesim te glutationit aktiv në qelizat e kuqe të gjakut. Konsumi ditor i rekomanduar është  8-11 mg.

 Gjëja që duhet mbajtur mend është se nivelet e larta të zinkut janë toksike. Konsumi i burimeve shtazore duhet te jete më i lartë se ato bimore. Mishi i kuq, shpendët dhe butakët janë ushqimet me të pasura me zink.

Vitaminat antioksidante

Vitamina C; Gjendet në perimet me gjethe jeshile, agrumet, kivi, specat jeshil dhe të kuq. Rrit glutationin në limfocitet dhe qelizat e kuqe të gjakut.

Ushqime të pasura me vitaminë E; spinaq, kungull, vaj ulliri, avokado, bajame, troftë. Ajo funksionon në lidhje me glutationin dhe, së bashku me vitaminën C, ndihmon në riciklimin e nivelit te  glutationit.

Acidi alfa-lipoik

Është një antioksidant i prodhuar nga trupi. Ndihmon metabolizmin e glukozës, mbështet funksionet e mëlçisë. Gjendet tek domatet, brokoli, lakrat e brukselit, të brendshmet dhe mishi i kuq.

Gjemba e qumështit (Silymarin)

Është mbështetës në pastrimin, mbrojtjen dhe rigjenerimin e mëlçisë. Rrit nivelin e glutationit.

Erëzat

Kanella, shafrani i Indisë, qimnon i zi, kardamom stimulojnë prodhimin e glutationit.

** Ushqime të pasura me glutation (të renditura nga shumë  deri më pak)

Asparagus – Avokado – Spinaq – Bamje – Brokoli – Pjepër – Domate – Karrota – Portokall – Kungull – Luleshtrydhe – Shalqi – Piper i Kuq – Pjeshkë – Limon – Banane – Lulelakra – Arrë – Kastravec – Piper jeshil – Mollë – Rrush

Përveç ushqimit, gjumit cilësor dhe të lehtë, ushtrimet e moderuara janë gjithashtu mbështetëse në rritjen e nivelit te glutationit. 

Gjemba e qumështit (Silymarin)

Mbështet në pastrimin, mbrojtjen dhe rigjenerimin e mëlçisë. Rrit nivelin e glutationit.

Erëzat

Kanella, shafrani i Indisë, qimnon i zi, kardamom stimulojnë prodhimin e glutationit.

** Ushqime të pasura me glutation (të renditura nga shumë deri tek më pak)

Asparagus – Avokado – Spinaq – Bamje – Brokoli – Pjepër – Domate – Karrota – Portokall – Kungull – Luleshtrydhe – Shalqi – Piper i Kuq – Pjeshkë – Limon – Banane – Lulelakra – Arrë – Kastravec – Spec jeshil – Mollë – Rrush

Përveç ushqimit, gjumit cilësor dhe të lehtë, ushtrimet e moderuara janë gjithashtu mbështetëse në rritjen e glutationit.

REFERENCA

Nutrients 2019, 11(9), 2073; https://doi.org/10.3390/nu11092073 

Nutrients 2019, 11(5), 1056; https://doi.org/10.3390/nu11051056 

Antioxidants 2020, 9(10), 909; https://doi.org/10.3390/antiox9100909